עו"ד יניב ט - עורך דין ומגשר

עורך דין ייפוי כוח מתמשך מוסמך

מהו ייפוי כוח מתמשך ?

ייפוי כוח מתמשך הינו כלי משפטי חדש יחסית (משנת 2017) המהווה חלופה להליך של מינוי אפוטרופוס לאדם.
ייפוי הכוח המתמשך נועד לשמור ולהגן על זכויות הפרט,כבודו ורצונותיו של אדם, במצבים בהם יאבד את כשירותו השכלית. כלומר, אדם שעקב מחלות זקנה, תאונה או כל פגיעה אחרת, אינו יכול יותר להמשיך ולנהל את עניינו ולקבל החלטות בנוגע לחייו.

ע"י עריכת ייפוי כוח מתמשך, יכול כל אדם מעל גיל 18 הצלול בעדתו לתכנן מבעוד מועד, את המשך חייו ולבחור בעצמו את האדם שיהיה מיופה הכוח שלו ויטפל וינהל את עניינו, לתת הנחיות מדויקות כיצד הוא רוצה שיטפלו בו, בעסקיו, ברכושו וכיצד ייראו חייו האישים, במידה ולא יכול כבר לעשות זאת בעצמו.

מה עשו לפני הגעתו של ייפוי הכוח מתמשך ?

עד שנת 2017, במידה ואדם היה מאבד את כשירותו המנטלית ולא יכל להמשיך לנהל את עניינו ולדאוג לעצמו, היה פתרון אחד בלבד והוא מינוי אפוטרופוס ע"י בית המשפט. 

מינוי אפוטרופוס הוא הליך דרסטי, השולל את עצמאותו של האדם כמעט באופן מוחלט, מנתק אותו מנכסיו והופך אותו תלוי לחלוטין בהחלטותיו של האפוטרופוס. העברת השליטה והכוח של האדם על חייו, לטובת האפוטרופוס שמונה לו, לא פעם  גורמת לפגיעה בכבודו, בערכו העצמי וביכולתו לממש את רצונותיו.

בנוסף לכך, הליך מינוי אפוטרופוס הינו הליך ביורוקרטי מסורבל, שמכביד גם על בני המשפחה, שצריכים בזמן משבר, להתרוצץ לבתי משפט, לשלם אגרות, להתייצב לדיונים ולהמתין זמן רב לפעמים עד שימונה אפוטרופוס. וגם על עבודת האפוטרופוס שנמצא תחת פיקוח של משרד המשפטים ועליו לקבל אישורים מראש עבור פעולות רבות, לשלוח דוחות תקופתיים, לשמור קבלות ומסמכים ועוד.

בשל הפגיעה בזכויות הפרט ובכבודו של האדם שמונה לו אפוטרופוס. בוצע בשנת 2017 תיקון 18 לחוק הכשרות המשפטית והאפוטרופסות. תיקון זה יצר חלופה חדשה למינוי אפוטרופוס, הנקראת "ייפוי כוח מתמשך".

ייפוי כוח מתמשך לעומת החלופה הישנה של מינוי אפוטרופוס

הפתרון המשפטי הנקרא " ייפוי כוח מתמשך " נוצר מתווך תפיסה חדשה אשר שמה במכרז את זכויות הפרט של האדם. הרעיון הוא לאפשר לכל אדם, גם כאשר כשירותו מוגבלת, לחיות את חייו לפי השקפת עולמו ורצונותיו, ועם מינימום התערבות של המדינה.

ייפוי כוח מתשמך

  • אתם קובעים מי יהיה מיופה כוח שלכם
  • פריט רשימה #2
  • פריט רשימה #3

ייפוי כוח מתמשך

  • אתם קובעים מי יהיה מיופה כוח שלכם
  • פריט רשימה #2
  • פריט רשימה #3
מינוי אפוטרופוס
  • בית המשפט קובע
  • פריט רשימה #2
  • פריט רשימה #3

כתוב את הכותרת כאן

כותרת אלמנט

לורם איפסום דולור סיט אמט, קונסקטורר אדיפיסינג אלית סילט אגמטן.
גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן