צו ירושה

מרכז מידע בנושא דיני הירושה ואפוטרופסות בישראל

גישור ירושה| מגשר מוסמך

מיהו מגשר מוסמך ? – מקצוע הגישור הינו חדש יחסית בארץ, והקריטריונים למי יכול להיקרא מגשר אינם ברורים וחד משמעיים.
נכון להיום, שנת 2017, אין עדיין חוק שמסדיר ומגדיר מיהו מגשר, כך שבאופן עקרוני, כל אדם הרואה עצמו כבעל יכולת לפתור סכסוכים, יכול לקרוא לעצמו מגשר. לכן, לפני שאתם פונים להליך הגישור, יש צורך לבדוק את הכשרתו של המגשר וניסיונו וזאת על מנת להצליח בהליך הגישור.

גישור לא מקצועי עלול לגרום לנזק בלתי הפיך לכל הצדדים ולגרור אותם ללא סיבה מוצדקת להליכים משפטיים ארוכים ויקרים, שעלולים להרחיב את בסיס הסכסוך ביניהם.

מגשר מוסמך ומקצועי הוא מגשר בעל כלים ויכולות האמורים לגרום לצדדים המצויים בסכסוך ליצור שיח ביניהם, ולהציג לכל צד בצורה אובייקטיבית את נקודת המבט והאינטרסים של הצד השני. בנוסף לזה הוא אמור להציג פתרונות חלופיים ודרכי פעולה אחרות שיאפשרו לפתור את הסכסוך ,לנטרל חסמים רגשיים סובייקטיביים של הצדדים, ולהניע את הצדדים להגיע לכדי הסכמות בניהם במטרה להביא את הסכסוך לסיומו. בסיום התהליך מעלה המגשר את הסכמות הצדדים על כתב, ועורך הסכם שייצג נאמנה את הסכמות הצדדים ואת תום הסכסוך בניהם.

חשוב לציין שהליך הגישור הינו חסוי, וכל הנאמר והמוסכם בו הוא בין הצדדים למגשר בלבד. במקרה שלא הושג הסכם, לא יוכל מי מהצדדים להשתמש בנאמר או במה שכן הוסכם בין הצדדים בהליך הגישור עצמו, ולחשוף זאת לבית המשפט. הדברים הנאמרים בהליך גישור לא ישמשו כראיה בהליך אזרחי.

גישור| גישור בסכסוכי ירושה

סכסוכי ירושה הינם מיוחדים מאוד, זאת בשל העובדה כי בסכסוכים מסוג זה מעורבים לרוב אמוציות ויצרים רבים שלאו דווקא קשורים לסכסוך עצמו, אלא להיסטורית היחסים בין בני המשפחה ולמשקעים מהעבר. הדבר יוצר לא פעם מורכבות שמקשה על קבלת הסכמות בין הצדדים באשר לנושא שבמחלוקת, ולפתרונות המוצעים להם על מנת ליישב את המחלוקות ביניהם. עובדה זו הופכת את הליך הגישור למשימה יותר מורכבת, ולכן נדרש מגשר המתמחה בגישור משפחתי בכלל ומתמחה בסכסוכי ירושה בפרט. לא כל מגשר יהיה מיומן לטפל בסכסוכי ירושה. מגשר שלא בקיא בדיני ירושה עלול לגרום להכשלת הליך הגישור ולהחרפת הקרע בין היורשים.

כאמור, נושא המחלוקת בין היורשים לא נובע רק ממחלוקות משפטיות. ברוב המקרים מדובר במשקעים פסיכולוגיים פנים משפחתיים המשליכים על הסכסוך כולו, ומערבים רגשות עזים ומלחמות פרינציפים שלאו דווקא קשורים " למי יקבל מה מהירושה " אלא להיסטורית היחסים המורכבת בין היורשים לבין עצמם ובין היורשים לבין הנפטר.

לרוב יאלץ מגשר מומחה בסכסוכי ירושה, להוריד את גובה הלהבות ולמתן את השיח בין הצדדים, יותר מאשר בסכסוכים אחרים, וזאת על מנת להבין מהו הגורם האמיתי שעומד במרכז בסכסוך- ולטפל בו תחילה. רק כך תתאפשר התקדמות משמעותית בתהליך הגישור. לא פעם, הליך של גישור מקצועי בסכסוכי ירושה עשוי לא רק לפתור את הסכסוך המשפטי, אלא לפתור גם את הסכסוך המשפחתי ולקרב בין הצדדים, ומכאן החשיבות הרבה בבחירה של מגשר המתמחה בסכסוכי ירושה .

ללא ספק, צדדים שישכילו וירתמו להליך הגישור, יחסכו כסף רב על הוצאות משפט ושכ"ט עורכי דין ,זמן יקר בהליך המשפטי הארוך והמתיש בבית המשפט, ויפחיתו את מפח הנפש הכרוך בסכסוך הירושה והשלכותיו השליליות על היחסים בין בני משפחה.

על מנת להתחיל בהליך גישור יכולים כל הצדדים לירושה לפנות יחדיו למגשר מוסמך, אך גם יורש אחד או צד המעוניין בדבר יכול לפנות למגשר ולבקש לפתוח בהליך גישור. המגשר יפנה לשאר הצדדים על מנת לקבל את הסכמתם ולזמנם לקחת חלק בגישור, שכן במקרים רבים יש נתק בין הצדדים לפני שהם פונים לגישור.

גישור ירושה| הליך הגישור

הפגישות עם המגשר יכולות להיות בנוכחות כל הצדדים לסכסוך הירושה, או בחלק מהן, בנוכחות צד אחד בלבד. זאת על מנת לאפשר לכל צד לדבר בצורה חופשית, ולפרוק את אשר על ליבו. כך יכול המגשר להגיע בקלות גדולה יותר לשורש הדברים ולטפל בחסמים רגשיים שלא היו מתגלים בפגישות בהם נוכחים כל הצדדים לסכסוך הירושה. באופן הזה יכול כל אחד מהצדדים לדבר בפתיחות מבלי לחשוש שדבריו ישמשו את הצד השני לסחר ומקח ו/או לרעה בהמשך הגישור, או מול בית המשפט.

  מחפשים מגשר
מוסמך בדיני משפחה ?

השאירו פרטים  ⇓

עריכת צוואה

קישורים לאתרים רלוונטיים

מגשר קרית אונו, גישור גירושין, מגשר גירושין בקרית אונו, גישור משפחה, מגשר מוסמך, מגשר גירושים קרית אונו, הסכם גירושין קרית אונו

גלילה לראש העמוד